Když váš tým prohraje


VĚDECKÁ LEKCE

Nenaplní-li se naše očekávání, jsme naštvaní a ovládá nás intenzivní touha se na někom vybít. Ač se asi mnozí poznávají, hypotéza, že "frustrace vede k agresivitě", nebyla na lidech příliš prozkoumána a většina poznatků pramení z testů na zvířatech. Třeba při jednom pokusu byla prasata naučena, že dotknou-li se rypákem malé desky, vysypou se jim do koryta granule. Čuníci se fintu rychle naučili a hojně ji využívali. Výzkumníci pak výdej granulí najednou zastavili. Vepři mačkali desku, žrádlo nepřicházelo a nenaplněná očekávání je frustrovala (což bylo ověřeno nárůstem stresových hormonů v jejich krvi). Začali ničit kotce a vzájemně se napadat.

Testy na myších dopadly stejně. Jejich agresivita se ventilovala ohlodáváním kusů dřeva nebo běháním dokola. Nejúčinnějším nástrojem odbourání stresu se ukázalo být pokousání slabších myší. Americký biolog Robert Sapolsky podobná zjištění komentoval slovy, že "zvládání stresu je založeno na vyhnutí se žaludečním vředům tím, že je způsobíte druhým".

Exaktní potvrzení, že u lidí funguje stejný psychologický mechanismus, maří etické komise univerzit. Ty dnes již nepovolují, aby vědci pokusné subjekty manipulovali do situací, v nichž by mohly druhým či sobě ublížit. Uruguayské ekonomy Ignacia Munya a Martína Rossiho však napadlo, že podobné přirozené experimenty se dějí téměř každý týden. Po fotbalových utkáních.

Analyzovali proto devět let kompletních policejních záznamů o přepadeních v hlavním městě Montevideu. Výhodou jejich dat bylo, že obsahovala veškerá přepadení, nikoliv jen vandalismus stadionových fanoušků, včetně záznamů konkrétní hodiny, kdy k přečinům došlo.

Míru nenaplněných očekávání ekonomové změřili dle sázkařských kurzů na dva nejoblíbenější týmy, Nacional a Penarol, kterým fandí osmdesát procent Uruguayců.

Ona samotná prohra fanoušky jistě také nepotěší, nicméně panovalo-li všeobecné očekávání, že tým vyhraje (a kurz na prohru byl proto vysoký), a přesto prohrál, měli by se frustrovaní Uruguayci projevit. A projevili! Hodinu po neočekávané prohře oblíbeného týmu narostl počet napadení v celé metropoli o 70 procent. Ostatní druhy kriminality přitom nevykázaly žádnou změnu oproti podobným dnům. V dalších hodinách policie už žádné nestandardní situace neevidovala.

Naopak jestliže vyhrály oblíbené týmy, ač to zrovna málokdo čekal, do hodiny po zápase poklesl počet napadení o 42 procent, ač se ostatní kriminalita opět nijak nezměnila. Euforie z překvapivého vítězství vedla k obecně přívětivějšímu chování k bližním. (Objevuje se ovšem námitka, že po nenadálém vítězství byly oslavy tak bujaré, že potenciální zločinci prostě nebyli ve stavu na někoho útočit.)

Rovněž studie z USA, využívající stejnou metodu, ukázala, že zápasy amerického fotbalu se nepřekvapivě pojí s útoky, vandalismem a přečiny spjatými s alkoholem. Avšak intenzita kriminality vybočuje především po nečekaných prohrách oblíbených týmů. A jelikož čtvrtina všech domácností sleduje zápasy doma v televizi, zhoršuje se především domácí násilí. Počet napadení žen a přítelkyň vzroste o zhruba deset procent, vše v úzkém časovém okamžiku kolem konce hry.



Zdroj:     Lidové noviny
Datum:     04.05.2013
Str.:     23
Zpracováno:     04.05.2013 03:39:31
Náklad:     51028
Číslo:     104